Transport zwłok z Niemiec

Transport zwłok z Niemiec

Sąsiedztwo geograficzne Polski i Niemiec, głębokie stosunki społeczne i biznesowe oraz bardzo dobre połączenie transportowe odegrały swoją rolę, więc wszyscy zdają sobie sprawę, że dzisiaj dość duża ilość Polaków mieszka i pracuje w Niemczech. Według ostatnich danych, Polonia w tym kraju nalicza ponad 2 mln osób, co wcale niemało. Niestety, jednak, z przyczyn naturalnych i innych śmierć Polaków w Niemczech to również nierzadkość, zresztą jak i życzenie krewnych osoby zmarłej przewieźć szczątki dla pochówku w kraju.


Transport osoby zmarłej z zagranicy, w tym z Niemiec do Polski, to dość skomplikowany proces, osoba bez pewnego doświadczenia nie da sobie z tym rady. Przede wszystkim, zwracamy uwagę, że zgodnie z niemieckimi przepisami prawa pochówek lub kremacja mają odbyć się w ciągu 96 godzin po śmierci, a w przypadku transportu zwłok za granice Niemiec stosuje się nieco inne zasady. Na początku należy otrzymać akt zgonu, dalej zgodę władz niemieckich na transport zwłok lub urny z prochami z Niemiec do Polski, będzie również potrzebna zgoda konsula polskiego na sprowadzenie zwłok na teren kraju dla dalszego pochowania. Jeszcze jednym szczegółem jest uzyskanie od starosty lub prezydenta miasta w Polsce pozwolenia na pogrzeb na cmentarzu lokalnym lub w kolumbarium. Część dokumentów ma zostać przetłumaczona na język niemiecki i oczywiście nie warto zapominać o obowiązujących zasadach i ograniczeniach związanych z pandemią COVID-19. Z ww. okoliczności wynika, że zwrócenie się do zakładu pogrzebowego, który fachowo zajmuje się transportem zmarłych z zagranicy do Polski, to najlepsze rozwiązanie, w tym z punktu widzenia finansowego.

Wartość transportu osoby zmarłej z Niemiec

od 5500 PLN
 • Wartość transportu osoby zmarłej z Niemiec do Polski zależy od wielu czynników i zawsze jest określana indywidualnie po ustaleniu wszystkich szczegółów

Niestety, o dokładnych terminach ciężko mówić, ponieważ transport zwłok z zagranicy do Polski, w tym z Niemiec, przewiduje cały kompleks usług, który zawiera zbiór i przygotowanie dokumentów, jak również sam transport, na terminy dodatkowo wpływa miejsce lokalizacji zwłok i wiele innych szczegółów. Średnio termin transportu z załatwieniem wszystkich formalności wynosi 3 do 7 dni.

Kremacja szczątków zmarłych w Niemczech to dość droga procedura, bezpośrednio procedura spalania szczątków w krematorium waha się w granicach 500-700 EUR, jednak do tej kwoty trzeba doliczyć koszty usług prowadzenia ceremonii przez niemieckiego mistrza ceremonii pogrzebowych, których cena może przekroczyć 1500 EUR. Zaznaczymy, że pochówek w Niemczech to również nie jest tania procedura, a miejsca na cmentarzu w ogóle nie są sprzedawane, miejsca pochówku są przekazywane na warunkach dzierżawy. Czyli najlepszym rozwiązaniem, jeżeli taki wybór przed Tobą stoi, będzie transport zwłok do Polski i dalsza organizacji pochówku w kraju.

To dość częste pytanie ze strony naszych klientów, ponieważ wszyscy, oczywiście, chcą zmniejszyć wydatki na transport zwłok osoby zmarłej. Niestety, w Niemczech zasiłek pogrzebowy nie jest przewidziany, a zmniejszyć koszty może pomóc tylko nieobowiązkowe ubezpieczenie medyczne, które przewiduje podobne wypadki. Ważnym niuansem jest to, że w odróżnieniu od Niemiec obywatelom polskim przysługuje wypłata państwowa w postaci zasiłku pogrzebowego dla organizacji pochówku, wysokość którego na dzień dzisiejszy wynosi 4000 zł, mianowicie dzięki takim wypłatom można znacznie zmniejszyć koszty wydatków na transport i dalszy pochówek osoby zmarłej. W razie konieczności specjaliści zakładu pogrzebowego udzielą pomocy w uzyskaniu zasiłku w ZUS.

Cena transportu osoby zmarłej zawiera następujące usługi i towary:

 1. Transport zwłok osoby zmarłej lub urny z prochami z Niemiec do Polski specjalnie wyposażonymi karawanami pogrzebowymi.
 2. Trumna ze specjalną wstawką metalową lub standardowa urna dla prochów.
 3. Uzyskanie pozwolenia starosty lub prezydenta miasta na pogrzeb szczątków.
 4. Sporządzenie dokumentów w Niemczech, w tym uzyskanie zgody władz lokalnych na transport osoby zmarłej do Polski.
 5. Uzyskanie zgody konsula na transport zwłok do Polski.
 6. Niezbędne tłumaczenia dokumentów.
 7. Pomóc w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego od ZUS.
 8. Doradzanie specjalisty ds. pogrzebowych w zakresie transportu i organizacji pochówku.
 9. Otrzymanie zaświadczenia o kremacji (w przypadku transportu urny z prochami).

Zwracamy uwagę, że cena transportu nie zawiera następujących kosztów:

 1. Opłaty konsularne.
 2. Balsamowanie zwłok.
 3. Opłata usług przechowywania zwłok.
 4. Wartość usług kremacji.

Zakład Inter-FTC to zespół fachowców, który ma bogate doświadczenie w zakresie transportu zmarłych z zagranicy do Polski. Posiadanie własnej floty samochodowej wyposażonej zgodnie ze wszystkimi wymogami, wysoka kwalifikacja specjalistów, duży wybór akcesoriów pogrzebowych, optymalne rozwiązania i trasy transportu, konsultacje fachowców i szereg innych zalet decydują o tym, że jesteśmy jednym z liderów tego rynku usług. Zwrócenie się do firmy Inter-FTC to gwarancja wysokiego poziomu wykonywanych usług w najkrótszych terminach i w dostępnej cenie.

 

Specjalnie dla Twojej wygody odbieramy telefony całodobowo przez 7 dni w tygodniu!

Galeria Zdjęć

Troszcząc się o uczucia krewnych celowo nie umieszczamy niestosownych zdjęć, ale możemy udostępnić zdjęcia i filmiki nagrywane w trakcie pracy.

whatsapp

Zostaw wiadomość a oddzwonimy wkrótce