Poradnik i Blog

koroner kto to jest

Koroner – kto to jest?

Wyraz „koroner” ma korzenie anglosaskie i oznacza osobę zajmującą się specjalnym śledztwem zgonów, które nastąpiły w zagadkowych okolicznościach. Dziś koronerzy działają w różnych krajach świata i wykonują różne funkcje od prowadzenia czynności śledczych do organizacji transportu zmarłych. Jednak klasyczny wariant instytucji koronera dotychczas spotyka się tylko w krajach z anglosaskim systemem prawnym.

Tradycyjne obowiązki

Pierwsze wzmianki o koronerach należą do XII stulecia. W tamte czasy to stanowisko było bardzo honorowe i niebezpieczne, ponieważ bezpośrednim obowiązkiem koronerów była „obrona korony”. Ale z rozwojem społeczeństwa urząd koronerów utracił początkowe funkcje. Obecnie te osoby mają nie tylko obowiązki honorowe, ale również dopilnowania przestrzegania prawa publicznego oraz lokalnych aktów prawnych. Mimo dużej różnorodności czynności zawodowych, są również podstawowe obowiązki:

 

 • przybycie na miejsce zdarzenia dla zebrania ewentualnych dowodów;
 • przesłuchanie osób podejrzanych;
 • dochodzenie przyczyn śmierci za pomocą wszystkich możliwych sposobów;
 • analiza uzyskanych danych i ustalenie związków przyczynowo-skutkowych. 

 

Pierwsi koronerzy byli zobowiązani do ochrony członków rodziny królewskiej oraz wszystkich ważnych dokumentów. Mieli prawo głosu w rozprawach sądowych i mogli inicjować ponowne dochodzenie oraz przyłapywać na fałszerstwie lub kłamstwie osoby zainteresowane, w tym urzędników. Podstawowymi zadaniami pracy koronera w Anglii, Walii i Irlandii Północnej są:

 

 • śledztwo w sprawach karnych;
 • wydanie wyroku w cywilnych sprawach sądowych;
 • ustalenie porządku w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych.

 

Koronerów zapraszają w przypadkach podziału majątku wspólnego, dawnych skarbów itd. Dzisiaj oni rzadko mają specjalistyczne wykształcenie prawnicze lub medyczne. Powołuje się ich z przedstawicieli wspólnoty i zleca się dochodzenie okoliczności śmierci, jeżeli nastąpiła w niezwykłych okolicznościach. Koronerzy osobiście mogą nie być obecni na sali podczas sekcji zwłok i robią wnioski z danych przedstawionych przez lekarza medycyny sądowej. Współczesny koroner nie ma również prawa do oskarżenia osób lub bezpośredniego oświadczenia o swoich podejrzeniach, wszystkie zebrane materiały są rozpatrywane przez sąd koronerski. Jeżeli ława przysięgłych jednoznacznie uzna fakt zgonu nienaturalnego, sprawę kieruje się do sądu publicznego dla dalszego dochodzenia.

Sąd koronerski to urząd jurysdykcji ogólnej. Tak samo, jak sądy cywilne, ma prawo do przesłuchania świadków na sali sądowej, aresztowania oraz wydania wyroków pośrednich lub przyłapania świadków na składaniu fałszywych zeznań.

Szczegóły pracy koronerów w różnych krajach

Mimo zachowania ogólnej nazwy, obowiązki służbowe przedstawicieli tego zawodu różnią się w każdym kraju. Na Sri Lance mogą samodzielnie prowadzić czynności śledcze zastępując taki kierunek, jak kryminalistyka sądowa. W Hongkongu koroner wykonuje praktycznie te same funkcje, co agent pogrzebowy. Zajmuje się, między innymi:

 

 • wydaniem zaświadczeń o zgonie;
 • organizacją pochówku;
 • zleceniem kremacji;
 • transportem zmarłych, w tym ciał poległych żołnierzy;
 • podpisaniem dokumentów do ekshumacji zwłok;
 • zleceniem procedury sekcji lub odstąpienia od niej;
 • inicjacją dochodzenia policyjnego, jeżeli są wątpliwości co do naturalnych przyczyn śmierci.

 

Na terenie USA obowiązki koronera różnią się w zależności od lokalnego prawa poszczególnych stanów:

 

 • w Luizjanie prowadzi badanie osób w zakresie zaburzeń psychicznych;
 • w Georgii, Indianie i Kolorado ma prawo aresztować szeryfa, jeżeli szeryf został przyłapany na fałszerstwie lub przekroczeniu swoich pełnomocnictw;
 • w Kalifornii funkcje koronera wykonuje szeryf;
 • w Nowym Jorku ze stanowiska zrezygnowali.

 

Decyzję o skasowaniu urzędu koronerów jeszcze w 1800 roku podjęły władze Szkocji. Australia z kolei aktywnie korzysta z „ochroniarzy korony”, którzy faktycznie na tym kontynencie zostali połączeni ze stanowiskiem sędziego. W Kanadzie, gdzie instytucja koronera od początku rozwijała się wg modelu anglosaskiego, dziś funkcje przedstawicieli tego zawodu wykonuje lekarz medycyny sądowej.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Najpopularniejsze

24/7

Potrzebujesz pomocy w organizacji pogrzebu?

Zostaw swój numer telefonu, a my oddzwonimy

whatsapp

Zostaw wiadomość a oddzwonimy wkrótce