Poradnik i Blog

Co oznacza RIP na grobach

Co oznacza RIP na grobach

W trakcie oglądania filmów w języku angielskim lub czytania literatury wielu z nas zauważa skrót RIP, który umieszcza się na grobach. Człowiek dociekliwy może zainteresować się tym, co oznacza ten skrót. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym napisie i tradycjach pogrzebowych w różnych krajach, czytaj dalej nasz artykuł.

RIP — jak rozszyfrować

W prosty sposób można powiedzieć, że to skrót od angielskiego „Rest in peace”, czyli „Spoczywaj w pokoju”. Jeżeli zgłębić temat, korzenia historyczne tego wyrazu pochodzą z łaciny. Z języka łacińskiego RIP rozszyfrowuje się jako „Requiescat in pacem” — w czasach starożytnych taki napis pojawiał się na nagrobkach i kamieniach. Napis dotychczas jest używany w dekoracji grobów w Anglii, Ameryce i innych krajach z dużą ilością ludności katolickiej.

Języki angielski, włoski i wiele innych powstały na podstawie łaciny, w języku włoskim życzenie spoczynku duszy jest zbieżne z takim samym wyrazem w języku angielskim, dlatego ten napis jest charakterystyczny dla większości krajów zachodnich.

Skrót pochodzi z dawnej łaciny, a mianowicie z modlitwy „REQUIEM AETERNAM”. To była modlitwa pogrzebowa, w której proszono Pana Boga o darowanie duszy zmarłego „światłości wiekuistej” i wiecznego odpoczynku.

Korzenia religijne

Taką modlitwę dotychczas czytają katolicy wznosząc modlitwy do Boga, żeby złagodzić szlak duszy zmarłego. W chrześcijaństwie uważa się, że po śmierci duch człowieka trafia do Czyśćca, gdzie rozwiązuje się jego dalszy los. Jeżeli człowiek za życia dokonał ciężkich grzechów, dusza może trafić do Piekła, a jeżeli ich odpuścić, to może wznieść się do Raju. W tym celu kapłani i krewni zmarłego zaczynają modlić się o duszę zmarłego słowami „Spoczywaj w pokoju. Amen”, żeby duch zmarłego znalazł uspokojenie w Królestwie Niebieskim. Ten napis oznacza również, że dusza zmarłego znajduje się pod opieką Pana Boga.

Jeszcze jeden ciekawy fakt: na wielu obrazach na temat śmierci maluje się śmierć z kosą w postaci szkieletu w czarnym płaszczu. Skrót RIP jest zbieżny w wymowie z wyrazem „reaper”, który oznacza Ponurego Kosiarza ścinającego dusze ludzkie.

Wyra „rip” może również być czasownikiem o znaczeniu „drzeć”, „zrywać”, „rozpruwać”. Rzecz w tym, że w niektórych krajach uważają, że ciało fizyczne i dusza człowieka znajdują się w różnych płaszczyznach. Według ich wierzeń, ciało jest związane z duszą cienką nicią, po zerwaniu której człowiek zostawia ten świat.

Ciekawy fakt: jeżeli użyjesz w korespondencji z Duńczykiem wyrazu „Dziękuję za wszystko”, może poważnie obrazić się. Takie wyrażenie w języku duńskim używa się tylko w stosunku do osób zmarłych.

Fakty historyczne

Skrót RIP spotyka się na nagrobkach przedstawicieli kościołów katolickiego i protestanckiego. Można go znaleźć na płytach grobowców, w dziełach sztuki lub usłyszeć, kiedy wspomina się o śmierci człowieka, w chrześcijańskiej kulturze zachodniej. Często ten wyraz pisze się również z kropkami: R.I.P. W innych religiach oraz w tradycji prawosławnej takiego skrótu nie używa się.

Skrót pojawił się na grobach w XVIII wieku. Przed tym w miejscach spoczynku można było znaleźć napis „dormit in pace”, który dosłownie tłumaczy się jako „śpi w pokoju”. Niektórzy specjaliści twierdzą, że całkowity sens starego napisu oznacza: „Spoczyli w pokoju z Kościołem i pojednani w Chrystusie”. Takie napisy znajdowano na nagrobkach Żydów, obywateli Rzymu i Grecji, a nie tylko przedstawicieli cywilizacji zachodniej.

Inne wzmianki w nowoczesności

Najczęściej skrót RIP w kulturze współczesnej spotyka się w piosenkach takich kierunków muzycznych, jak black metal, death metal, gothic rock itd. W latach 2007 – 2010 nabyła popularności subkultura gotycka, w której często wykorzystywano akcesoria w postaci nagrobków. Oprócz tego, skrót spotyka się w takich okolicznościach:

  • Gamerzy używają wyrazu RIP w tekście lub wiadomościach głosowych do stwierdzenia śmierci bohatera;
  • W mediach społecznościowych skrót RIP pojawia się w komentarzach pod wiadomościami o śmierci osoby;
  • Oryginalne imię seryjnego mordercy Kuby Rozpruwacza brzmi „Jack the Ripper”;
  • W serii gier Hitman Agent 47 niekiedy przedstawia się jako Mr Rieper. To gra słów związana z postacią Ponurego Kosiarza. Według fabuły gry morderca „kosi duszy” tak samo, jak postać mitologiczna.

Oprócz wspomnianych przypadków, skrót może używać się w okolicznościach, w żaden sposób niezwiązanych z tematyką pogrzebową. Mogą to być określenia i wyrazy techniczne, na przykład, wyraz „ripping” oznacza skopiowanie plików z nośnika zewnętrznego na dysk komputera.

Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Najpopularniejsze

24/7

Potrzebujesz pomocy w organizacji pogrzebu?

Zostaw swój numer telefonu, a my oddzwonimy

whatsapp

Zostaw wiadomość a oddzwonimy wkrótce