Blog

Znane cmentarze w Polsce

Znane cmentarze w Polsce

Polska ziemia lepiej od jakichkolwiek archiwów zachowuje wielowiekową historię kraju. Zabytkowe nekropolie, zapomniane i porosłe trawą cmentarzyska, cmentarze wojskowe i wyznaniowe mają w sobie ślady wydarzeń zakorzenionych w głębokiej starożytności.

CZYTAJ WIĘCEJ »
koroner kto to jest

Koroner – kto to jest?

Wyraz „koroner” ma korzenie anglosaskie i oznacza osobę zajmującą się specjalnym śledztwem zgonów, które nastąpiły w zagadkowych okolicznościach. Dziś koronerzy działają w różnych krajach świata i wykonują różne funkcje od prowadzenia czynności śledczych do organizacji transportu zmarłych. Jednak klasyczny wariant instytucji koronera dotychczas spotyka się tylko w krajach z anglosaskim systemem prawnym.

CZYTAJ WIĘCEJ »
Co oznacza RIP na grobach

Co oznacza RIP na grobach

W trakcie oglądania filmów w języku angielskim lub czytania literatury wielu z nas zauważa skrót RIP, który umieszcza się na grobach. Człowiek dociekliwy może zainteresować się tym, co oznacza ten skrót. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym napisie i tradycjach pogrzebowych w różnych krajach, czytaj dalej nasz artykuł.

CZYTAJ WIĘCEJ »
Prawosławnych tradycji pogrzebowych

Prawosławnych tradycji

Każda religia ma swoje obyczaje i rytuały, ważne miejsce wśród których zajmuje ceremonia ostatniego pożegnania z osoba zmarłą. Rytuały pogrzebowe w chrześcijaństwie prawosławnym wyróżniają się skomplikowanym ciągiem czynności przygotowania ciała, jak i duszy zmarłego do spotkania z Bogiem i dalszego życia w świecie pozagrobowym.

CZYTAJ WIĘCEJ »
whatsapp